top of page
חיפוש
  • minelbahar2007

תל רומידה, חברון

עודכן: 8 במרץ 2020

תודה גדולה לכןם על שהייתןם עימנו ביום הזה. הייתם מעולות, כמו שצריכות להיות. חלקכן חדשות אך נכנסתן לעניין בשיא של הבנה ועזרה ואחריות. נכון, ישבנו וחיכינו מעבר לזמן הרצוי, אך יש דברים שאינן בשליטתנו. לצערנו. ה' גדול. בסופו של דבר בילינו עם קבוצת נשים שבאה מהמקום בין הקשים שמצויים בתוך הכיבוש הקשה. ודברנו על כך הרבה. אנחנו מצידנו חרגנו מהמסגרת הרגילה של נשים וילדים ונענינו לבקשתן לבוא כקבוצת נשים. יום של חופש.  נשים שחיות בתוך הסיר הלוחץ צריכות יום לעצמן. הלוואי שיבוא קץ לעוול המשווע הזה. אנשים גרים בבתיהם בכלא. זה לא דבר שמותר לנו לשתוק אותו.

רחל

בשם נשות הים

שיחת נשים

כללי: היתה קבוצת נשים מאד גדולה, וזמן מועט לשיחה. לכן, למעשה שיחת היכרות שטחית. כל אחת בחרה קלף מתוך האפשרויות שהיו פזורות במרכז האולם. בהתנדבות, הציגה כל מי שהחליטה את מחשבותיה על הקלף שבחרה או על היום שהיה.

אחת בחרה להבה של נר ודברה על בניה ובנותיה כנרות המאירים את חייה. עכשיו נוספה לה כלה מיועדת חדשה והיא רואה בה כבת נוספת למשפחתה.

אחרת בחרה זוג מתנשק ודברה על האיסור להראות קרבה בחברה מסורתית ולכן מה שחסר בחיים זה אהבה במובן הפשוט. התחיל ויכוח פנימי לגבי הקשר בין מנהגים ומסורות והתנהגות חברתית שמתבקשת מהן לבין הרגש הפרטי שקיים והיכולת לבטא אותו.

להבה אחרת הופיעה מצד הספורטאית שבחבורה שכל הבוקר התאמנה בשחיה בעזרת מתנדבות שקדניות. היא דברה על המכשולים והמגבלות של החיים בתחת כיבוש. תחושה של סגר בחיים שנמשך גם בים. כאשר היו מוגבלים על ידי החבל שתחם אותם. כמו המחסום בדרך לים.

אחרת דברה על אהבה. על לקום בבוקר ולפתוח את הדלת ולראות את השמש שנותנת לה השראה לשלום ובטחון.

מי שבחרה מאזניים הצטרפה לדברי הלהבה ודברה על חוסר שוויון וחוסר צדק. כלומר המאזניים אינם מאוזנים.

אחרת בחרה את קלף 3 הקופים.

היא נתנה לו פרשנות חדשה. אהבה את האפשרות שלה לדעת, לראות ולשמוע אך לא להגיב. לשמור לעצמה.

קלף של אישה שמסתכלת על עצמה במראה הביא דיבור על בחירה. מה אני רוצה להיות. זמרת, שחקנית, אשה חשובה בחברה, להאמין בעצמי ולהאמין שזה יגיע.

חשבוניה: כל חרוז בחשבוניה מייצג שנה. בסוף, בחרוז האחרון יגיע השלום.

קלף של אדם מאחורי סורג: מייצג את האסירים הפלסטינים. ולא צריך יותר מילים.

אשה נמרצת ושמחה בחרה בכוס חצי מלאה, אמרה שלא חשוב מה יש בה. קפה נמס, קפה שחור, תה או מיץ, העיקר שכולן שתו ממנה בפעם הראשונה. במשמעות של כולן היו היום יחד בים.

לסיכום הקריאה רולה את ה"אני מאמין" שלנו, והנשים בהו  בנו בספקנות. בהמשך, כשהתפזרנו, שאלו ולמעשה פקפקו באפשרות שלנו לעזור או לשנות. לטענתן כבר דובר ופורסם על המצב של תל רומידה ויש קבוצה שהקימו נשים מפסיכו אקטיב "נולדו שווים" שעוסק בכך אך לא רואים שינוי במצב.

הנחתה ריקי, תרגמה רולה, סיכמה רחל


צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


    שנת 2024 מתחילה בסימן שאלה מדיני - תורמות לטובת חבילות מזון לרמדאן - תעקבו ותתרמו 

bottom of page